czwartek, 13 marca 2014

Jakie szkody może wyrządzić zbyt duży deficyt kaloryczny?

Podstawą do utraty masy ciała jest osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego, jednak nie może on być zbyt duży, ponieważ przesadnie minusowy bilans może stanowić dla ciebie poważny problem. Jak więc osiągnąć właściwy? Co konkretnie oznacza to dla nas? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.



Bilans energetyczny
Jest to równowaga pomiędzy przyjmowaną, a wydalaną energią. W przypadku mniejszej ilości spożywanych kalorii niż spalanych mówimy o bilansie ujemnym. Jeżeli przyjmujesz więcej energii niż spalasz to bilans jest dodatni. W pierwszym przypadku spowoduje on redukcję masy ciała, w drugim jej przyrost.

Problemy jakie mogą wystąpić w przypadku zbyt ekstremalnego ujemnego bilansu:
-zmęczenie i bóle 
-utrata tkanki mięśniowej
-utrata tkanki kostnej
-problemy ze snem
-rozdrażnienie
-problemy z bezpłodnością oraz miesiączkowaniem
-depresja i stany lękowe
-problemy z koncentracją
-wahania hormonalne
-zaburzenia pamięci

Jak więc widać trochę się tego uzbierało, lepiej nie ryzykować takimi konsekwencjami i redukcję masy ciała zaplanować z pełną rozwagą.

Kiedy utrata wagi staje się patologiczna?
Masz dobre intencje? Zdrowo się odżywiasz oraz ostro trenujesz? Niestety nie oznacza to wcale, że to co robisz jest zdrowe. Dużo ludzi z mniejszym doświadczeniem w kwestiach żywienia oraz treningu zaczyna podczas ćwiczeń spalać ogromną liczbę kalorii, jednocześnie ograniczając ich spożycie. Kiedy kilogramy spadają z dnia na dzień, bardzo szybko mówimy o stanie patologicznym. Początkowo może wydawać się, że wszystko jest ok, a nasz plan redukcji masy ciała się sprawdza, jednak po pewnym czasie zaczną pojawiać się wyżej wymienione problemy zdrowotne. Nasz organizm poprzez za małe dostarczenie do niego energii nie będzie w stanie się w pełni zregenerować. Metabolizm zaczynie zwalniać, a organizm z całych sił będzie chciał zachować resztki tkanki tłuszczowej, ponieważ myśli, że dotknęły nas gorsze czasy i dotknęła nas klęska głodowa.

Właściwy bilans podczas redukcji masy ciała
Podstawą wydaje się dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii. Jednak jak wiadomo kaloria-kalorii nie równa, ważne aby nasze pożywienie było pełnowartościowe. Śmieciowe jedzenie nie dostarczy nam tak dobrego paliwa jak sałatki, ryby czy kurczak... Ciało aby właściwie funkcjonować potrzebuje odpowiedniej ilości mikro- oraz makroskładników. Zdrowym deficytem u ludzi aktywnych, regularnie trenujących wydaje się ok.500-1000kcal dziennie, a utrata wagi w przeciągu tygodnia nie powinna przekraczać 0,5-1kg. Jak wiadomo każdy organizm reaguje indywidualnie i należy go uważnie obserwować podczas procesu odchudzania.

Odchudzanie? TAK!!! Ale z głową :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz