środa, 29 stycznia 2014

ENDO, EKTO czy MEZOMORFIK? Sprawdź, który pasuje do Ciebie oraz jak wpływa na dietę i trening.

Często w fitness klubach od osób ćwiczących można usłyszeć stwierdzenie, że nie mogą się wyrzeźbić lub przybrać masy mięśniowej ponieważ są tak uwarunkowane. Po części jest to prawdą, jednak odpowiednim treningiem oraz zbilansowaną dietą każdy jest w stanie osiągnąć swój cel. Jak jednak wpływa na nas uwarunkowanie?

                                                                                                                      ENDOMORFIK
Cechą charakterystyczną jest dobre rozbudowanie mięśni, jednak jego słaba przemiana materii nie pomaga mu pozbyć się tłuszczyku, który je pokrywa. Ma tendencję do szybkiego przybierania na masie, niestety nie jest ona najwyższej jakości. Jest to tzw. typ "misiowaty". Jego mięśnie dobrze reagują na trening, a co za tym idzie skutecznie mogą manipulować swoją sylwetką. 

Trening 
Powinien łączyć techniki treningowe, które stymulują przyrost masy mięśniowej oraz przyspieszają metabolizm., przyczyniając się do redukcji tkanki tłuszczowej. W przypadku kiedy endomorfik chce wyrzeźbić swoje ciało powinien postawić na trening o dużej intensywności, zwiększając ilość powtórzeń w serii oraz skracając przerwy między nimi, musi też pamiętać o dodawaniu do treningu aerobów. Trening powinien charakteryzować się dużą zmiennością.

Dieta
Zasadniczą rzeczą jest ograniczenie cukrów oraz tłuszczy w porównaniu z innymi typami budowy ciała. Białko należy przyjmować według przyjmowanych pospolitych standardów.


EKTOMORFIK
Mówi się o nich jako o ludziach "drobnej kości". Charakteryzują się smukłą budową ciała, bardzo rzadko miewają kłopoty z nadwagą. Najczęściej są to ludzie szczupli i wytrzymali. Ich przemiana materii jest bardzo szybka, dostosowuje się ona do ilości zjadanego pokarmu, im więcej pożywienia zjadamy tym nasz metabolizm jest szybszy. U ektomorfików bardzo często występuje problem z przybraniem masy mięśniowej.

Trening
W przypadku postawienia sobie za punkt honoru przybranie kilku kilogramów będzie trzeba dłużej poczekać na efekty. Jak zmaksymalizować go aby rozrastać się szybciej? Wykonywać ćwiczenia, w których będziemy w stanie wykonać maksymalnie 6-8 powtórzeń w serii. Należy skupić się na ćwiczeniach wielostawowych, ponieważ to one najlepiej stymulują przyrost masy. Konieczne jest także zwiększenie czasu przerw między seriami, aby mięśnie miały czas zregenerować się do tego stopnia żeby wykrzesać z siebie maksimum przy następnej serii. 

Dieta
Podstawą diety ektomorfika podczas cyklu treningowego jest spożywanie bardzo dużej ilości pokarmu.  Liczba posiłków może wzrosnąć nawet do 7 w ciągu doby. Można też dodać, że ektomorfikowi częściej na sucho upieką się dietetyczne grzeszki.


MEZOMORFIK
Jest to typ budowy pośredni między endomorfikiem, a ektomorfikiem, co widać na zdjęciu obok. Ich trening w łatwy sposób można nakierować na budowę masy lub rzeźby, zależnie od naszego celu treningowego. Doskonałym przykładem mezomorfika jest Arnold Schwarzenegger, oczywiście najlepiej to widać na zdjęciach z przed kilku dobrych lat ;)

Dieta i trening
W tym przypadku można mieć dużą dowolność przy doborze ćwiczeń do naszego programu treningowego. Powinno dobrać się zestaw optymalny dla nas samych. Co do diety nie ma się co rozpisywać ponieważ mezomorfik powinien stosować się do ogólnych zasad żywieniowych.


Kiedy następnym razem podczas treningu będziesz narzekał na swoje uwarunkowania zastanów się czy wszystko podczas cyklu treningowego robisz właściwie...
Nie ma rzeczy niemożliwych!!!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz