środa, 21 maja 2014

TRENING W WARUNKACH GORĄCA?!

Za oknem coraz cieplej, coraz więcej z nas zaczyna trenować na dworze, co jednak może się stać kiedy wybierzemy się na trening w prawdziwy upał? Na pewno może być to dla nas niebezpieczne. Jak więc zachowywać się na treningu kiedy pada na nas żar z nieba?





Procesy fizjologiczne i biochemiczne organizmu są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury wewnętrznej, zmiana jej o kilka stopni może doprowadzić nawet do śmierci. 

Wysiłek fizyczny w środowisku gorącym i wilgotnym może być przyczyną udaru, może też doprowadzić do zgonu. Spowodowane jest to powstawaniem ogromnych ilości oddawanego ciepła. Samo przebywanie w takich warunkach, nie wspominając już o treningu w nich powoduje przyspieszenie metabolizmu, a także nasilenie funkcji układu krążenia oraz układu oddechowego. 

Poprzez wzrost oddawania ciepła zwiększa się przepływ krwi przez skórę, kosztem przepływu przez mięśnie, co może doprowadzić do zmniejszenia wydajności pracy podczas wysiłku fizycznego. Jeżeli przepływ krwi przez skórę nie ulegnie zmianie może dojść do zatrzymania ciepła w organizmie i przegrzania. Temperatura powoduje wzrost tętna, zwiększenie wentylacji minutowej płuc, a co za tym idzie zwiększa się nasze zapotrzebowanie na tlen.

Wyższa temperatura uaktywnia gruczoły potowe do wzmożonej produkcji. Maksymalne wydzielanie potu może dojść do 2-3l/h. Wraz z wydzielaniem potu w organizmie dochodzi do zmian:
- zmniejsza się objętość osocza
- zmniejsza się objętość krwi
- wzrost HR
- tracimy znaczną ilość elektrolitów
- zmniejsza się objętość wyrzutowa serca

PRZEGRZANIE OBJAWY:
- drżenie- spowodowane skurczami mięśni, które powstały w wyniku zmniejszonego przepływu krwi oraz zaburzeni gospodarki elektrolitowej
- udar cieplny- występuje w momencie kiedy system termoregulacyjny przestaje działać, ustaje pocenie, temperatura ciała wzrasta do 40 stopni, szybkie tętno, brak orientacji, może dojść do utraty przytomności

Jak trenować w warunkach gorąca?
Na pierwszym miejscu należy umieścić odpowiednie nawodnienie, należy o nim pamiętać już przed treningiem, ponieważ tracimy dużą ilość elektrolitów należałoby zaopatrzyć się w napój izotoniczny. Nie należy ulegać pokusie bicia swoich rekordów, tylko trenować z rozwagą. Strój do ćwiczeń powinien być lekki, zwiewny, idealnym rozwiązaniem jest koszulka termoaktywna przepuszczająca, nie zatrzymująca potu. Można zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne oraz kremy ochronne. Najlepsze dla nas będzie odbywanie treningu w godzinach porannych lub wieczornych, unikajmy najwyższych temperatur.

Ze słońcem nie ma żartów, jeszcze raz apelujemy o rozwagę.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz