poniedziałek, 12 maja 2014

Główne założenia diety dla sportowców

Organizmy zarówno wyczynowych sportowców jak i osób uprawiających aktywność fizyczną dla przyjemności ciągle poddawane są długotrwałym, wyczerpującym sesją treningowym. Żywienie może wspomóc homeostazę naszego organizmu, a co za tym idzie zapobiec przemęczeniu oraz przetrenowaniu. Jak tego dokonać?


Podczas każdego cyklu treningowego, ze względu na wysokie zapotrzebowanie energetyczno-odżywcze istnieje konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na proces odnowy powysiłkowej organizmu. Jej głównym celem jest uzupełnienie substratów energetycznych, materiałów budulcowych oraz mikroskładników, które w skutek treningu są towarem deficytowym.

Zbyt duża objętość oraz częstotliwość treningu prowadzić może do skrajnego wyczerpania glikogenu mięśniowego i białek komórkowych. Takie działanie może skutkować obniżeniem wydajności niektórych procesów czynnościowych organizmu, dojdzie też do spadku ogólnej wydolności. Jeżeli pojawią się chociażby najmniejsze dolegliwości psychosomatyczne, to pojawią się również problemy ze zrealizowaniem planu treningowego, a co za tym idzie nasz cel się oddali. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego wyłączenia z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, dojdzie do tzw. skrajnego przetrenowania (PRZETRENOWANIE). Jednym z czynników przeciwdziałającym tego typu zjawiskom jest bez wątpienia odpowiednie żywienie.

Podstawowym zadaniem diety sportowca jest zabezpieczenie potrzeb energetycznych. Chodzi o to aby ilość przyjmowanej energii z pożywienia była zbilansowana z energią jaką organizm wydaje. Poza tym odżywianie musi sprzyjać rozwijaniu zdolności wysiłkowych, przeciwdziałać przeciążeniom treningowym oraz dostarczać materiały budulcowe. Są takie dyscypliny sportowe gdzie wydatek energetyczny podczas treningu wynosi kilka tysięcy kalorii, przy tak wysokiej intensywności nie sposób dostarczyć wszystkich mikro i makroelementów z tradycyjnego pożywienia, w tym celu sportowcy spożywają odżywki, które charakteryzują się małą objętością, szybką wchłanialnością, wysoką zawartością składników pokarmowych oraz dużym skoncentrowaniem energii.

Należy także podkreślić znaczenie składu jakościowego diety, musi być on ściśle powiązany z rodzajem wysiłku podejmowanego przez nasz organizm. W zależności od typu wysiłku zmienia się zapotrzebowanie na białka, tłuszcze oraz węglowodany. Wpływ na procentowy skład naszej diety mają też czynniki takie jak: czas trwania wysiłku, jego objętość oraz charakter. Ważne jest też dostarczanie odpowiedniej ilości witamin, i składników mineralnych, które biorą udział w przemianach metabolicznych, jest ich więcej podczas podejmowania treningu, tak więc zapotrzebowanie się zwiększa.

Dieta sportowca musi odpowiadać ogólnie przyjętym zasadą diet prozdrowotnych. Ważny może okazać się sposób przygotowania potraw. Nadmierne spożywanie sacharozy, soli czy nasyconych kwasów tłuszczowych może sprzyjać rozwojowi zaburzeń i chorób metabolicznych, a co za tym idzie mogą prowadzić do wyżej wspomnianego przetrenowania. Pamiętajmy o tym, że sport ma oznaczać dla nas zdrowie, tak więc nie ma co nadmiernie w sztuczny sposób próbować dojść do celu, należy raczej eliminować czynniki, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.


Mamy nadzieję, że wyżej przedstawiony zarys diety przybliży was do zamierzonego celu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz