środa, 28 maja 2014

TRENING Z LINAMI

Doskonale sprawdza się w treningu sportów walki oraz dyscyplinach drużynowych tj. rugby, koszykówka, piłka ręczna, football amerykański... Daje również wspaniałe efekty podczas modelowania sylwetki. Wykonując trening z linami treningowymi wzmocnisz nie tylko ramiona, lecz całe ciało. Bez wątpienia jest to trening godny polecenia każdemu.


GENEZA
Jest to forma treningowa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, powstała na przełomie XX i XXI wieku, a pierwszą osobą, która ją opracowała był John Brookfield. Odkrycia dokonał w bardzo spontaniczny oraz naturalny sposób, kiedy to szukając inspiracji treningowych natrafił na grubą linę i zaczął wykonywać nią dynamiczne ruchy. Tym właśnie sposobem powstał trening budujący siłę, kondycję oraz silną psychikę.

BattlingRope
Mowa tu o systemie treningowym, który powstał metodą prób i błędów, został on opracowany przez wyżej wymienionego Brokfielda. Składa się z pięciu składowych: wave loadingu, treningu siłowego, ćwiczeń z przyciąganiem i odpychaniem, kształtowaniem mocy. Z linami można ćwiczyć samemu jak i w parach oraz grupach.

ZALETY TRENINGU Z LINAMI
- trening całego ciała 
-aktywizacja mięśni tułowia
-przyrost siły, mocy, eksplozywności oraz kondycji
-poprawa koordynacji ramion
- poprawa koordynacji ręka-oko
-wzmocnienie aparatu stawowo-więzadłowego
-niskie ryzyko urazów
-poprawa wyglądu sylwetki
-poprawa wydolności aerobowej i anareobowej

Myślę, że przedstawienie tylu zalet przekona każdego, że warto trenować w ten sposób

Cele i zastosowanie treningu
Każda z osób, która po raz pierwszy zetknie się z linami stwierdzi, że pozornie wyglądający z boku trening wyłącznie ramion w istocie jest treningiem całego ciała i to właśnie jest jednym z celów tego rodzaju treningu. Idealnie nadaje się także do rozpoznania słabszych ogniw w naszym układzie mięśniowym oraz powięziowo-mięśniowym. Dobrze przeprowadzony trening doprowadzi do kompensacji i skorygowania słabych punktów. Oprócz tego, że rozwijają się nasze cechy motoryczne, rozwija się również współpraca między układem mięśniowym, a nerwowym.

Na jakiej zasadzie działa falowanie linami?
Fala powstaje w wyniku powstania dwóch wektorów siły pochodzących z ramion. Lina przyspiesza podczas ruchu w górę/dół , co oznacza, iż trenujący podczas całego czasu ćwiczenia przekazuje impuls poprzez energię kinetyczną do liny. Przyspieszenie następuje z wykorzystaniem ruchu ramion, jednak odpowiednie dobranie ćwiczeń aktywizuje mięśnie pleców, brzucha, pośladków, ud oraz łydek.

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

1) Podwójna fala (zdjęcie obok)- stopy rozstawione na szerokość barków, łokcie lekko ugięte i stabilne. Ruch oburącz w górę i w dół.

2) Fala naprzemienna- pozycja j.w. ruchy ramion wykonywane naprzemiennie

3)Wąż- pozycja wyjściowa jak wyżej, rotacja następuje w płaszczyźnie poprzecznej, ruch pochodzi z odcinka piersiowego kręgosłupa, ruch liny ma przypominać pełznięcie węża

4) Naprzemienna fala z wypadem w tył- stopy na szerokość barków, jedna noga wypad w tył, pamiętamy o stabilizacji stawu biodrowego oraz kolanowego, ruch pochodzi z ramio, ważne aby wykonać powtórzenie na jedną i drugą nogę

5) Fala podwójna w przysiadzie- wykonujemy przysiad i z w.w. zasadami wykonujemy falowanie obustronne równoległe


Trening z linami może być przedstawiany jako wzorcowy trening funkcjonalny, pomoże nam w czynnościach życia codziennego, jak i wymodeluje naszą sylwetkę.
Czy potrzebujemy czegoś więcej?

TA LINA ZMOTYWUJE CIĘ DO CIĘŻSZEGO TRENINGU!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz