poniedziałek, 28 października 2013

Czy to dalej hardcorowy trening, czy już PRZETRENOWANIE!?

Na każdym treningu dajesz z siebie 200%, a mimo to nie potrafisz pokonać bariery jaka powstała jakiś czas temu. Nie jesteś w stanie podnieść swoich osiągów, często narzekasz na drobne urazy, po pewnym czasie idąc na trening jesteś rozdrażniony, a efektem końcowym jest znudzenie treningiem? Możliwe, że problemem jest Twoje przetrenowanie.



Po pewnym czasie zbyt intensywnego treningu nasz organizm zacznie się buntować przeciwko nam, odbije się to zarówno na naszej kondycji fizycznej jak i psychicznej. Zastanówmy się więc czym jest przemęczenie, jak je zdiagnozować oraz jak możemy sobie z nim radzić.

PRZETRENOWANIE- o przemęczeniu zaczynamy mówić kiedy normalne możliwe do zregenerowania przed następną sesją treningową zmęczenie zmienia się w zmniejszenie zdolności wysiłkowych organizmu, które są regularne. Można je porównać ze zmęczeniem przewlekłym, a wiadomo jak bardzo nikt z nas nie lubi być zmęczony przez dłuższy czas. Kiedy utrzymuje się przez dłuższy czas mówimy już o stanie patologicznym, który prowadzi do zachwiania procesów fizjologicznych oraz biochemicznych w naszym organizmie. Skutkiem może być spadek siły, wydolności oraz masy ciała.


Jakie są przyczyny przetrenowania?

-niedobór składników budulcowych w naszym organizmie;
-niedobór składników witaminowo-mineralnych w stosunku do intensywnego treningu;
-brak regeneracji po treningu;
-brak odpowiedniej ilości snu;
-zbyt ciężkie treningi;
-zbyt krótkie przerwy między sesjami treningowymi;
-stany chorobowe;
-zaburzenia gospodarki wodnej organizmu.


Jakie są więc objawy przetrenowania?

-silne wyczerpanie organizmu;
-apatia;
-zawroty głowy podczas wysiłku;
-duszności;
-bóle mięśni i stawów;
-bezsenność;
-brak apetytu;
-rozdrażnienie;
-złe samopoczucie;
-zmniejszona częstotliwość oddawania moczu;
-zmniejszony popęd seksualny;
-chudnięcie;
-zmniejszona lub zwiększona pobudliwość;
-niechęć do treningu;
-bóle w okolicy serca.

Jak sobie z nim radzić kiedy już wystąpi?

Przede wszystkim wrzucić na luz i przez kilka najbliższych dni nie myśleć o treningu, aby nasz organizm zdołał w pełni się zregenerować. Zmniejsz obciążenia treningowe, skup się na technice danego ćwiczenia jednocześnie dobierając mniejszy ciężar. Pamiętaj o tym, że mięśnie rozrastają się po treningu, a nie w jego trakcie. Daj odpocząć mięśniom, nie trenuj codziennie ponieważ efekty będą dokładnie odwrotne niż te przez Ciebie pożądane. W celu przyspieszenia powrotu harmonii w nas możecie także skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej, które przyspieszą powrót do formy (więcej).


Znajdź balans między treningiem, a odpoczynkiem!!!

A przetrenowanie nie będzie Ci straszne :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz