piątek, 6 grudnia 2013

PROPRIORECEPCJA co to jest? Dlaczego jest taka ważna?

Kinestezja, zmysł kinestetyczny, czucie głębokie... to tylko niektóre nazwy propriorecepcji, którą najprościej opisać jako zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała względem przestrzeni nas otaczającej. Propriorecepcje można porównać do pięknego architektonicznie z zewnątrz budynku, który w środku ma bardzo liche ściany przez co grozi zawaleniem. Więc kiedy będziesz na siłowni nie myśl tylko o wspaniałej sylwetce i dużych mięśniach ale pomyśl też o mięśniach, które znajdują się głębiej...




Jak to działa?
Proprioreceptory znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach, wysyłają mózgowi sygnał o napięciu mięśniowym, dzięki czemu z zamkniętymi oczami jesteśmy w stanie określić np., którą kończyną poruszamy. Prawidłowy rozwój tego układu jest niezbędny aby posiadać idealną koordynacje ruchową oraz ekonomicznie planować i prowadzić ruch. Niedostatki czucia głębokiego można "nadrobić" wzrokiem, który skupimy na naszym ruchu, jednak jak powszechnie wiadomo lepiej podczas np. gry w piłkę nożną lepiej swój wzrok skupić na piłce niż na własnym ruchu. 

Co ciekawe kinestezji moglibyśmy się uczyć od osób niewidomych, którzy przez swoją ułomność moją lepiej rozwinięty zmysł czucia głębokiego!!!

Dlaczego jest to takie ważne?
Jest bardzo istotna przy wszelkiego rodzaju profilaktyce urazowej. Stosując ćwiczenia stabilizujące trzy razy w tygodniu można zmniejszyć ryzyko kontuzji kolana nawet o 88%, więc myślę, że warto zainwestować trochę czasu w swoje czucie głębokie. Także po poważniejszych kontuzji podczas rehabilitacji mającej za cel nasz powrót do pełnej sprawności stosuję się takie ćwiczenia stabilizujące, które wzmocnią czucie naszych stawów, co nie pozwoli na odnowienie się kontuzji.

Jak trenować?
W treningu zaleca się stosowanie ćwiczeń wspierających koordynację oraz stabilizację. Można do tego wykorzystać np. piłkę bosu(patrz zdjęcie powyżej) lub różnego rodzaju poduszki stabilizacyjne. Na początku wykonujcie proste ćwiczenia np. stanie na jednej nodze, za łatwo? zamknijcie oczy, później można przejść do bardziej skomplikowanych zadań jak przysiad na niestabilnym podłożu, chcesz iść dalej? wykonaj wyskok po przysiadzie. Naprawdę ćwiczeń propriorecepcji jest nieskończenie wiele możliwości. Ja osobiście uwielbiam takie, które wymagają ode mnie pełnej koncentracji oraz pełnego zaangażowania, wtedy taki trening przynosi mi najwięcej radości.

Dobry sportowiec to przede wszystkim zdrowy sportowiec, więc kontrola własnego organizmu może stanowić klucz do maksymalnej sprawności!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz