czwartek, 24 października 2013

Cukier rafinowany? Stop! Wybierz ALTERNATYWY i korzyści z nich płynące

Na początek cytat Dr Williama Coda Martina o cukrze rafinowanym.
Dr zakwalifikował cukier rafinowany do trucizn. 


„To, co zostaje, zawiera czyste, rafinowane węglowodany. Ciało nie może wykorzystywać tej rafinowanej skrobi i węglowodanów, jeśli nie występują razem z nimi usunięte białka, witaminy i substancje mineralne. Natura dostarcza tych elementów w każdej roślinie w ilościach wystarczających do metabolizowania zawartych w niej węglowodanów. Nie ma środków występujących w nadmiarze dla innych dodanych węglowodanów. Niekompletny metabolizm węglowodanów powoduje tworzenie metabolitów toksycznych, takich jak kwas pirogronowy lub nienormalne cukry zawierające 5 atomów węgla. Kwas pirogronowy akumuluje się w mózgu i systemie nerwowym a nienormalne cukry w czerwonych krwinkach krwi. Te toksyczne metabolity zakłócają oddychanie komórek, które nie mogą zapewnić odpowiedniej ilości tlenu dla przeżycia i normalnego funkcjonowania organizmu. Z upływem czasu niektóre z komórek obumierają. To zakłóca funkcje części ciała i staje się początkiem chorób degeneracyjnych"

Co pomoże nam pozbyć się białego cukru z diety?

Większość z nas nie raz słyszała, że należy unikać cukru rafinowanego, jednak nie koniecznie się do tego zalecenia stosuje.
Z reguły ciężko całkowicie wykluczyć cukier z diety, ponieważ nasze organizmy go potrzebują.  

Jak głosi Tradycyjna Medycyna Chińska wszyscy potrzebujemy słodyczy w naszym życiu. Musimy spożywać sześć smaków: słodki, kwaśny, słony, cierpki, gorzki i ostry, bo dzięki tej kombinacji nasze kubki smakowe przekażą informację o sytości do mózgu.
Gdy unikamy cukru starając się nie słodzić kawy czy herbaty, i tak kończymy spożywając cukier na przykład w czekoladzie czy coca-coli. Co ciekawe u osób otyłych nawet jedna łyżeczka cukru może spowodować brak równowagi metabolicznej!
Aby uniknąć tego błędnego koła, możemy zastąpić niezdrowy biały/brązowy cukier rafinowany inną formą: ksylitolem lub stewią, są to cukry naturalne, organiczne, bezpieczne dla naszego zdrowia, pozytywnie działają na nasze samopoczucie.






KSYLITOL jest naturalnym pięciowęglowym cukrem, który można znaleść w: warzywach i owocach tj: śliwki, kalafior czy maliny, kolbach kukurydzy, różnych drzewach liściastych np. brzozie.

naszym organizmie występuje on naturalnie (produkcja do ok. 15g dziennie), ponieważ jest produktem pośrednim w metabolizmie glukozy. 

Badania wykazały, że ksylitol w formie podaży doustnej jest bezpieczny w dawce 40g dziennie. Dawka około 90g może wykazywać działanie przeczyszczające, dlatego kontrolujmy podaż.



Jego wadą jest cena. Za kilogram ksylitolu zapłacimy około 30 zł.




STEWIA REBAUDIANA: wyjątkowo słodkie ziele z rodziny asterowatych. Nie jest kaloryczna, dzięki czemu nie wpływa na produkcję insuliny w naszym organizmie, nie przyczyni się do otyłości. No bo to w końcu insulina nakazuje naszemu organizmowi magazynować węglowodany w formie tłuszczu nasyconego, kiedy miejsce na glikogen się skończy. 

Koncentrat stewii w formie proszku jest 300 razy słodszy niż cukier, dzięki czemu do posłodzenia potrzebujemy minimalnych ilości. 

Zawiera witaminy z grupy B i witaminę C oraz minerały tj.: Mg, Cr, K, Fe, Se, Ca.

Decydując się na zakup stewii zróćmy uwagę, aby była w formie sproszkowanych liści lub zielonego/brązowego ekstraktu.



Jej wadą jest to, ze pomimo swojej słodkości pozostawia w ustach posmak gorzki .


KOMPROMIS

Biorąc pod uwagę korzyści wynikające ze spożywania tych dwóch cukrów oraz ich wady, doszukałam się pewnej propozycji.
Należy dosładzać stewią ksylitol, dzięki czemu zużyjemy go mniej.
Rekomendowany stosunek połączenia stwii i ksylitolu to 12 ksylitolu : 1 stewii.

Jest to bardziej opłacalny, zdrowy sposób na zadowolenie swoich kubków smakowych:)


Jak jeszcze zaspokoić chęć sięgnięcia po słodycze nie dodając sobie dodatkowych centymetrów w talii i zachować zdrowie?

Oczywiście wszystko z umiarem, ale np. jeśli mamy sięgać po "soki" owocowe  pełne rafinowanego cukru, których sporo na sklepowych półkach, lepiej wypić koktajl, a jak już musi być słodki to osłódźmy go miodem pszczelim. W ten oto sposób mamy naszą upragnioną słodycz, za którą stoi szereg korzyści zdrowotnych.

Co wybierać?
- na pierwszym miejscu polecam miód pszczeli
-dalej syropy: klonowy, daktylowy, z agawy
-melasa buraczana, trzcinowa, z karobu
-słód jęczmienny czy ryżowy
-sproszkowany korzeń Lukrecji

Te alternatywy cukru sprawdzą się zarówno do pieczenia ciast, sporządzania domowych powideł czy dżemów, które też często słodzimy, jak i potraw czy napoi.

Mamy tak wiele zamienników trucizny jaką jest biały/brązowy cukier rafinowany więc nie niszczmy świadomie swojego zdrowia i wprowadzajmy stopniowo nowe, lepsze nawyki żywieniowe.

3mam za Was kciuki:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz