czwartek, 28 listopada 2013

Poczuj się jak kangur!!! Mówimy o podstawach treningu skoczności!cz.3

Wiecie, że to jedno z najbardziej skocznych zwierząt jest w stanie pokonać odległość stu metrów w zaledwie cztery sekundy wykonując wyłącznie skoki. Cecha, którą opisujemy jest jedną z bardziej złożonych cech motorycznych ponieważ składają się na nią: szybkość, siła, budowa oraz proporcje ciała. Wyraża moc pracy mięśni oraz określa przemieszczanie się ciała w przestrzeni poprzez fazę lotu: najwyżej, najdalej bądź też zależnie od danej sytuacji ruchowej. 



Ćwiczenia skoczności są ćwiczeniami o dużej dynamice, wykonujemy je za pomocą metody powtórzeniowej(krótki intensywny wysiłek, przerwy do pełnego wypoczynku). Trenując skoczność angażujesz do wysiłku wszystkie grupy mięśniowe. Odpowiednio dobierając teren oraz zestaw ćwiczeni jesteśmy w stanie opracować trening skoczności dla każdego z nas niezależnie od wieku, płci czy masy ciała.

 Jak wygląda metodyka treningu skoczności?
W literaturze można doszukać się dwóch różniących się od siebie wariantów treningu:
1) rozwijamy osobno siłę i szybkość co doprowadzi do zwiększenia naszej skoczności, lecz na temat jak to robić nie chcemy się rozpisywać w tym artykule ponieważ wszystko znajdziecie w cz.1 szybkość oraz cz.2 siła
2) specyficzne ćwiczenia skocznościowe te z kolei dzielimy na dwie inne grupy, mianowicie trening siły odbicia oraz właściwe ćwiczenia skoczności. W pierwszej z nich dla przykładu możemy wymienić kilka ćwiczeń takich jak: skoki na prostych nogach, skip A w miejscu, wyskoki z półprzysiadu, marsz głębokimi wypadami, wskoki na podwyższenie ze zmianą nóg czy wyskoki z głębokiego przysiadu... oczywiście tych ćwiczeń jest o wiele szersza gama jednak naszym celem nie jest podanie wam ich lecz uświadomienie jak powinien wyglądać dobrze zaplanowany trening. Druga grupa to m.in. takie ćwiczenia jak: wieloskoki płaskie, skoki z rozbiegu(gimnastyczne), wieloskoki przez przeszkody, zeskoki w głąb, skoki dosiężne...
Wyżej wymienione ćwiczenia można modyfikować za pomocą dodatkowego obciążenia w postaci kamizelek czy pasów z obciążeniem!!!

UWAGA!!! Trening skoczności zawsze powinien następować po odpowiednim przygotowaniu szybkościowym, technicznym i siłowym!!!

NIGDY NIE TRENUJ skoczności po okresie, w który pracowałeś nad wytrzymałością!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz